czwartek, 13 stycznia 2011

CZEKOLADA TO NIE TYLKO KALORIE

Przysmak 99% społeczeństwa, miłosny afrodyzjak, ambrozja i niebo w gębie. Gorzka, mleczna, deserowa, z owocami, orzechami a nawet papryczką chilli… czekolada! Jedzona kostkami, kawałkami, a nawet pita. Rozpływając się w ustach dostarcza nam chwilki przyjemności, podniety a nawet rozkoszy. Czym tak naprawdę wabi nas czekolada, co staje się z naszym organizmem gdy ją jemy?

Niczym narkotyk czekolada wkradła się w nasze życie tak dawno – XVIII wieku, że znamy ją praktycznie od zawsze. Przez wiele lat zmieniana, doprawiana stała się prawdziwą nutą dekadencji.

Zawarte w czekoladzie alkaloidy wpływają na jej smak. Natomiast zawartość cennej fenylotalminy rodzi w nas uczucie rozkoszy i przyjemności. Fenylotalmina jest bowiem substancją wytwarzaną przez mózg osoby zakochanej. Dzięki niej czujemy pozytywne uczucia i euforię. Jedząc czekoladę zapominamy o wszystkich problemach.

Tak jak prawie wszystko, nawet czekoladę zawdzięczamy Majom. Łacińska nazwa czekolady to theobroma cacao, czyli napój bogów. Powstaje z ziaren kakaowca, które po wielu procesach prażenia, rozcierania, mielenia i prasowana tworzą tłustą masę. Po dodaniu mleka, cukru i substancji smakowych powstaje czekolada. Im więcej miazgi, tym wyższa jakość czekolady.

W swoim składzie czekolada zawiera mleko, ponad 60% cukru, 30% tłuszczu, do 9% białka, witaminy B1, B2, PP, E, D3 oraz jod, potas, żelazo i cynk. Wyróżniamy czekoladę gorzką, mleczną, białą oraz deserową. W zależności od składników zawartych rozróżniamy czekoladę bakaliową, orzechową, z likierami, owocami i innymi dodatkami.

Najzdrowszą dla organizmu jest czekolada gorzka. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej oraz do 5 razy więcej teobrominy (10 gramów/kg) niż pozostałe czekolady. Dzięki czemu pobudza czynność serca oraz rozszerza naczynia krwionośne.

Teobromina wraz z kofeiną zwiększają energię. Dodatkowo podnoszą sprawność intelektualną i wpływają na koncentrację. Istotne jest aby zjeść kawałek czekolady podczas nauki i zmęczenia psychicznego. Zawartość kofeiny w czekoladzie jest większa niż w filiżance kawy.

Duża zawartość magnezu w czekoladzie wpływa na usprawnienie funkcjonowania mięśni, ułatwia wchłanianie wapnia oraz zapobiega stresom.

Jedzenie czekolady w dużych ilościach może mieć jednak negatywne działanie na organizm. Wysoka wartość energetyczna czekolady ( w 100 gramach mieści się do 700 kcal) może spowodować nadwagę. Zawarta w niej kofeina, teobromina, anandamin oraz fenyloetyloamina (pochodna amfetaminy) mogą wykazywać również działania psychoaktywne, a przez to mogą doprowadzić do niepożądanych zmian w mózgu.

Także pamiętajcie – jedzenie czekolady może wpłynąć korzystnie na organizm i samopoczucie, ważne jest jednak aby nie przedobrzyć. Możecie dogodzić ciału i duszy ale z umiarem.
http://www.artvip.pl/index.php/czekolada-to-nie-tylko-kalorie/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz